Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım?

Bizim evde kimse küfür etmez. Bu çocuk bunları nerden duyuyor ?

Devamlı kötü kelimeler söylüyor engelleyemiyorum.

Evde kardeşine okulda arkadaşlarına küfür ediyor ne yapmalıyım ?

Evet çocuğumuz küfür ediyorsa bu bir sorundur fakat önemli olan sorunun temeline bakmak olmalıdır. Çocukların birer kayıt makinesine benzetmek yanlış olmaz. Söylediğimiz, onayladığımız ve yaptığımız her davranış çocukların gözünde değeri çok fazladır. Bazen ekrandan bazen okuldan bazen de her ne kadar dikkat etmiş olsak da bizden duyup daha sonra kızgınlığını belli etmek için kullanırlar. Çocuğumuzun küfür ettiğini duyduğumuz anda bu kelimenin anlamını bilip bilmediğini kontrol etmeniz gerekir çünkü çoğu çocuklar özellikle de küçük yaştaki çocuklar küfrün anlamını bilmedikleri halde sadece kızgın anlarda söylendiğini duyup kendisi de kızgın olduğunda bu şekilde bir bağlantı kurup, düşünüp söylerler. Eğer anlamını bilip bilmediğini kontrol etmeden çocuğumuza kızar, utandırır ve aşırı tepki gösterir iseniz çocuk bu kelimenin yanlış olduğunu, söylememesi gerektiğini değil de sizin yanınızda söylememesi gerektiğini düşünür ve bu süreç den sonra sizin kızacağınızı düşündüğü için birçok duygusunu sizden saklayabilir.

Bazı anlarda ise çocuklar küfrü ailesi tarafından dikkat çekmek için kullanabilir. Bu durumda eğer ki tepkimiz çok büyük olursa çocuk bundan sonraki adımlarında sizin dikkatinizi çekmek için küfrü kullanacaktır. Çocuğunuza duygularını nasıl dışarı aktarması gerektiğini kızdığında, üzüldüğünde bunu nasıl dile getirebileceğini öğretmeniz gerekir.

Küfrün birçok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi bedduadır Yetişkinler çoğu zaman bedduayı küfür yerine kullanırlar bu durumu o kadar sıklıkla yaparlar ki çocukların bunu görüp örnek almaması mümkün olmayacaktır. Küfrün diğer çeşidi ise kişiliği hedef alan küfürlerdir. Ailelerin en çok kullandığı fakat çocuk söylediğinde bir o kadar kızdıkları küfürlerdir

Peki çocuğun küfür etmesini nasıl engelleye bilirim?

Olabildiğince küfür duymasını engellemelisiniz.

Söylediği küfür anlamını yaşına uygun bir biçimde açıklanmalısınız.

Küfür ettikleri zaman diğer olumsuz davranışlarda yaptığımız gibi bu davranışta da görmezden gelmelisiniz.

Duygularını anlatabileceği başka kelimeler öğretmeli, çocuğunuzun size olan kızgınlık ve kırgınlığını rahatça ifade edebilmesi fırsat vermelisiniz.

Küfür etmemesi gerektiğini nazik bir dille anlatmalısınız eğer küfürlü konuştuğunu duyduğunuz zaman ise abartılı, kızgın veya aşırı tepkiler vermekten kaçının. Dikkatini dağıtmaya özen göstermelisiniz.

En önemlisi ailesi olarak siz örnek olmalısınız. Siz kontrolü sağladığınızda çocuk sizi taklit ederek öfkesini ve kızgınlığını uygun yollarla nasıl dile getirebileceğini öğrenecektir.

Yazar: Güldeniz Metin, Çocuk Gelişimi Uzmanı

 

Instagram: @ailevecocukmerkezi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir