Hamilelik Belirtileri ve Hamilelikte Sakınılması Gereken Şeyler

Hamilelik Belirtileri ve Hamilelikte Sakınılması Gereken Şeyler

 

Hamilelik testleri ve ultrason taramaları hamileliği doğru bir şekilde belirlemenin tek yolu olsa da, dikkate değer bir dizi belirti ve semptom vardır.          Hamileliğin erken belirtileri sadece adet görmemek değil, aynı zamanda yorgunluk, kokulara duyarlılık ve sabah bulantısını da içerebilir. Tüm                  bunların olası hamilelik belirtileri olduğunu, hem hamile hem de hamile olmayan kadınlarda ortaya çıkabileceğini, yumurtlama ve adet kanaması ile          ilişkili olduğunu hatırlamakta fayda var.

 

Belirtiler ne zaman ortaya çıkıyor?

 

Eğer hamile kaldıysanız, son adetiniz hamileliğin ilk haftası olarak sayılır. Evde hamilelik testi yaptırmak, hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en            ekonomik ve en kolay yoludur. Evde yapılan gebelik testlerinin, idrardaki insan koryonik gonadotropini (hCG) adı verilen ve genellikle idrarda                    kandan daha düşük olan hormonun seviyesini ölçtüğünü unutmayın.

Test menstrüasyonun geciktiği andan itibaren en doğru sonuçları verir. Menstruasyon, beklenen başlangıç ​​gününden sonraki 5 gün veya daha fazla              süre içinde başlamazsa, adet döngüsü gecikmiş olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, beklenen gecikmenin ertesi günü bile, kadınların üçte birinden fazlasının bu tür ev testleri yaptığını ve sonucun negatif olduğunu              biliyoruz. Hamile olsanız bile sonucun negatif olabileceğini hatırlamakta fayda var. Daha doğru bir sonuç almak için birkaç gün sonra evde                  başka bir test yapabilirsiniz.

 

Hamilelik Belirtileri

Alt karın bölgesinde küçük ağrı ve lekelenme

 

1-4 hafta

 

Menstrüasyon eksikliği

Yorgunluk

4 hafta

4-5  hafta

 

Mide bulantısı

 

4-6 hafta

 

Göğüs şişmesi

 

4-6 hafta

 

Sık idrara çıkma

 

4-6 hafta

 

Kabızlık

 

4-6 hafta

 

Hareket ederken baş dönmesi

 

5-6 hafta

 

Ruh hali değişiklikleri

 

6 hafta

 

Sıcaklık değişiklikleri

 

6 hafta

 

Yüksek tansiyon

 

8 hafta

 

 

Hamilelikte Sakınılması Gereken Şeyler

 

Saçınızı boyamayın. Hamilelikte ilk kez’ boyama yapacaksanız veya daha önce kullanmadığınız yeni boyayı kullanacaksanız bunu gerçekten yapmamalısınız. Boyayı oluşturan maddelere vücudun nasıl tepki vereceğini bilmiyorsunuz. Örneğin, bir veya başka bir bileşene alerjiniz olabilir. Ancak çok önemli olan kanıtlanmış, yüksek kaliteli bir boya kullanırsanız ve herhangi bir tepki görmediyseniz yeni saç renginiz hamileliğe yansımayacaktır.

Fazla radyasyondan kaçının. Radyasyon gerçekten de fetüsün aktif olarak gelişen hücrelerini etkileyebilir. Bununla birlikte, acil tedavi ile bir röntgenin basitçe gerekli olduğu akut durumlar vardır, çünkü başka bir araştırma yöntemi bu kadar bilgilendirici olamaz. Neyse ki, modern X-ışını makinelerinde radyasyona maruz kalma en aza indirilir ve güvenilir koruma araçlarının kullanılması, hamilelik süreci hakkında endişelenmenize izin vermez.

Aktif spor. Aşırı aktif sporlar yaralanmalara sebebiyet vermeleri nedeniyle tehlikelidir, bu nedenle hamilelik sırasında ara vermeniz önerilir. Ve genel olarak, profesyonel bir sporcu olsanız ve spor sizin için hayat demek olsa bile fiziksel aktiviteyi azaltmanız önerilir. Ancak fiziksel aktiviteden tamamen vazgeçmemelisiniz. Fitness, yüzme, yürüyüş hamile kadınlar için iyidir.

Uçuşlar. Toksikoz komplikasyonları olasılığı nedeniyle ilk trimesterde uçuşlar tavsiye edilmez ve sonraki aşamalarda da oldukça istenmeyen bir durumdur. 36 haftadan sonra vücut aktif olarak doğum için hazırlanmaya başlar, bu nedenle basınç düşüşleri nedeniyle sorunlar ortaya çıkabilir. İkinci üç aylık dönem, uçuşlar için en güvenli olanıdır. Hamile kadınların kompresyon çorapları ile uçmaları ve uçuş sırasında çok fazla sıvı tüketmeleri önerilir

 

Ayrıca ‘Ay Ay Gebelik Dönemleri’ başlıklı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.